Maailman metropolit tukevat uutta ydinasesopimusta
Maailman kuntien ja kaupunkien yhteenliittymä UCLG otti Mexico Cityn kokouksessaan marraskuussa yksimielisen kannan maailman riisumiseksi ydinaseista vuoteen 2020 mennessä. Liitto tukee Mayors for Peace -järjestöä ja sen kampanjaa uuden kansainvälisen ydinaseriisuntasopimuksen aikaansaamiseksi. Rauhanliikkeiden ja MfP-järjestön ajama uusi, erillinen aseidenriisuntasopimus sisältyy muun muassa YK:n pääsihteeri Ban ki-Moonin viiden kohdan rauhanohjelmaan. Pääsihteeri ylisti MfP:n 2020-visiokampanjaa vieraillessaan Hiroshimassa viime elokuussa.
Erillissopimusta on sen radikaalisuuden vuoksi myös kavahdettu. Ydinaseriisuntaa on kyetty enää vaivoin edistämään vanhoin eväin, toisin sanoen USA:n ja Venäjän kahdenvälisen yhteisymmärryksen ja muiden ydinasemahtien myötämielisyyden avulla. Henkilömiinojen ja rypäleaseiden kieltosopimukset rikkoivat nämä kylmän sodan aikaiset säännöt aseriisuntapolitiikassa. Useimmat maailman maat liittyivät kumpaankin sopimukseen muutaman vuoden kuluessa.
UCLG:n Mexico Cityn kokoukseen osallistui yli 3 000 kaupunkien ja kuntien yhteenliittymien edustajaa. Vuonna 2004 perustettu järjestö haluaa vahvistaa paikallishallinnon sanansijaa kansainvälisissä järjestöissä, kuten YK:ssa ja Euroopan Neuvostossa. Siihen on liittynyt myös maailman 86 yli miljoonan asukkaan metropolialueiden järjestö Metropolis. Suomesta järjestön jäsenenä on Suomen Kuntaliitto.
UCGL: www.cities-localgovernments.org/
Mayors for Peace -kampanja: 2020visioncampaign.org/pages/559/